Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd jest jednym z najbardziej malowniczych szlaków turystycznych w Polsce. Swoją nazwę zawdzięcza leżącym na jego trasie ruinom zamków i warowni, które wznoszono na zlecenie króla Kazimierza Wielkiego w XIV w. na trudno dostępnych skałach, których wysokość dochodzi do 30 m wysokości. Szlak przebiega przez dwa województwa: śląskie i małopolskie, rozpoczyna się w Krakowie, a kończy w Częstochowie. O wyjątkowości tej trasy świadczy zróżnicowanie rzeźby terenu i bardzo bogate dziedzictwo przyrodnicze Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Orle Gniazda są znane ze swojego romantycznego charakteru i pięknego położenia. Część z nich to już jedynie przepiękne, dobrze zachowane ruiny, część natomiast to obiekty odrestaurowane. Zamek Ogrodzieniec czy Bobolice tętnią dzisiaj życiem, jak za dawnych czasów. Prezentowane są w nich ciekawe ekspozycje, organizowane są historyczne imprezy. Oprócz oferty dla duszy, Szlak Orlich Gniazd oferuje również wiele dla ciała, propagując aktywny sposób spędzania wolnego czasu (wycieczki piesze, rowerowe, konne, wspinaczka, penetracja jaskiń).

Kontakt:

Związek Gmin Jurajskich

pl. Wolności 42, 42-440 Ogrodzieniec

tel./fax: + 48 32 673 33 64

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.jura.info.pl

www.orlegniazda.pl

www.szlakorlichgniazd.com.pl

© 2020 Polska Organizacja Turystyczna