polskapodajdalej.pl

Blog tematyczny o turystyce, sporcie oraz rozrywce.

Ciekawostki

Zastosowanie pasków fluoresceinowych i zieleni indocyjaninowej w diagnostyce suchego oka

Zastosowanie pasków fluoresceinowych i zieleni indocyjaninowej w diagnostyce suchego oka

Problem suchości oka to bardzo powszechna dolegliwość, która może dotyczyć osób w każdym wieku. Znacznie częściej zmagają się z nią osoby, które dużo czasu spędzają przed ekranem komputera albo w bardzo zimnym, ostrym świetle, a także te, które bardzo długo prowadzą samochód bez dłuższych przerw. To nie tylko problem, który wywołuje dyskomfort, ale może prowadzić także do mocnych podrażnień. Jak zdiagnozować suche oko i jakie są metody leczenia?

Od czego zależy suchość oka?

Suche oko nie tylko związane jest z przemęczeniem wzroku, wynikającym z długotrwałego „używania wzroku”. Czasem może być objawem innej choroby, np. zespołu Sjögrena – jest to zaburzenie autoimmunologiczne, uszkadzające ślinianki i gruczoły łzowe – lub reumatoidalnego zapalenia stawów.

Diagnostyka zespołu suchego oka jest dzisiaj bardzo prosta i szybka, a dostępne w MDT produkty pozwalają w wygodny sposób potwierdzić wstępne podejrzenia.

Diagnostyka suchego oka: paski fluoresceinowe

Jedną z metod skutecznej diagnostyki suchego oka jest zastosowanie pasków fluoresceinowych. Sprawdzają się one do rozpoznawania wszystkich zaburzeń filmu łzowego, a także podczas doboru twardych soczewek. Fluoresceina wybarwia ubytki obecne na powierzchni rogówki.

Ich zastosowanie jest bardzo proste i intuicyjne, jednak warto pamiętać o zwilżeniu każdego paska solą fizjologiczną przed użyciem. Paski fluoresceinowe, a właściwie sama ich końcówka, wkładane są do worka spojówkowego, a pacjent poprzez mruganie rozprowadza substancję na całą powierzchnię oka.

Diagnostyka suchego oka: zieleń indocyjaninowa

Inną metodą jest stosowanie zieleni indocyjaninowej, która również wykorzystuje właściwości fluorescencyjne. Zawiera barwnik trikarbocyjaninowy i znajduje zastosowanie także w innych segmentach diagnostyki medycznej. Nie do końca jest to forma rozpoznawania suchego oka, a bardziej kluczowy składnik badań angiograficznych oka. Zieleń indocyjaninowa działa jak kontrast, jest wprowadzana dożylnie, zwykle jednocześnie do oczu wpuszczane są krople, które rozszerzają źrenice.

Badania z wykorzystaniem zieleni indocyjaninowej znajdują zastosowanie w diagnozowaniu takich chorób, jak skomplikowane zwyrodnienie siatkówki, chorób zapalnych oraz guzów naczyniówki i siatkówki, a także w przypadku diagnostyki chorób nowotworowych.

Test Schirmera

Test Schirmera to najstarsza i najprostsza metoda diagnozowania zespołu suchego oka. W ofercie MDT znajdują się paski wykonane ze specjalnej bibuły. Po włożeniu ich do worka spojówkowego na 5 minut, a po tym czasie analizuje, jak duża jego część jest wilgotna.

Badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania ani żadnych dodatkowych narzędzi czy substancji aktywnych.

Udostępnij