polskapodajdalej.pl

Blog tematyczny o turystyce, sporcie oraz rozrywce.

PodróżeTurystyka

Eko-turystyka w górach: Jak cieszyć się przyrodą, jednocześnie ją chroniąc?

Eko-turystyka w górach: Jak cieszyć się przyrodą, jednocześnie ją chroniąc?

Współczesny świat przynosi nam wiele możliwości podróżowania. Odkrywanie nowych miejsc staje się coraz łatwiejsze – na rynku mamy propozycje, które coraz dokładniej odpowiadają potrzebom w podróżnika. Jedną z nich jest eko-turystyka, zwana również turystyką zrównoważoną. Podróżowanie w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego cieszy się coraz większą popularnością szczególnie u osób wyjeżdżających w polskie góry. Nic dziwnego – to miejsca, które oferują nie tylko zapierające dech w piersiach krajobrazy, ale również dziewiczą, nietkniętą ludzką ręką przyrodę. Jak dbać o jej ochronę, jednocześnie nie rezygnując z komfortu? O tym opowiadamy poniżej.

Sprawdź również: Gdzie kamperem w Polsce?

Eko-turystyka w górach – radość ze świadomego podróżowania

Podróżowanie w duchu eko zaczyna się w… głowie. A dokładniej od świadomości zagrożeń, jakie niesie ze sobą tradycyjna forma turystyki. Duże zużycie wody, nadmierna produkcja śmieci, a także niewłaściwe postępowanie wobec lokalnej przyrody prowadzi do nieodwracalnych szkód w środowisku. Niszczenie siedlisk, zakłócanie naturalnych cyklów życia zwierząt i roślin czy wzrost temperatury to tylko jedne z licznych skutków działalności człowieka w górach. Na szczęście można temu zaradzić – wystarczy zmiana zachowania. Odpowiedzialne planowanie podróży nie musi wywracać Twojego życia o 180 stopni. Zacznij o drobiazgów – nawet niewielkie gesty w postaci zmiany trasy zwiedzania pomogą Ci zminimalizować negatywny wpływ na przyrodę. A wtedy radość z odkrywania piękna górskiego krajobrazu nabierze prawdziwej wartości.

Jak zostać eko-turystą? Ochrona górskiej przyrody w kilku krokach

Świadome podróżowanie wywodzi się z nurtu slow life i stąd czerpie wiele rozwiązań. Relaks w sercu dzikiej przyrody, powolne rozkoszowanie się chwilą czy skierowanie uwagi na sferę duchową można śmiało połączyć z ochroną środowiska – we wszystkich przypadkach chodzi o świadomość bycia „tu i teraz”. Pośpiech nie jest wskazany – w eko-turystyce chodzi  przede wszystkim o pogłębienie kontaktu z naturą. Możesz to uczynić poprzez wybór mniej uczęszczanych szlaków, ograniczenie plastiku czy wspieranie miejscowych biznesów. Zachęcamy również do skorzystania z lokalnych aktywności – spływy kajakowe, wycieczki rowerowe czy „zwykły” odpoczynek nad górskim jeziorem mogą stać się początkiem wielkiej przygody. Nie potrzebujesz wiele, wystarczą chęci i motywacja do czynienia dobra. Lepsze samopoczucie gwarantowane.

Hotel Tremonti w Karpaczu – przyjazne środowisku

Świadome podróżowanie to też wybór odpowiedniego zakwaterowania. Coraz więcej miejsc oferuje noclegi przyjazne środowisku. Jednym z nich jest hotel Tremonti w Karpaczu. Tutaj doświadczysz relaksu – i bliskość gór, które działają kojąco na zmysły i wprawiają w dobry nastrój każdego, kto pragnie oderwać myśli od codziennych trosk oraz problemów. Wypoczynkowi sprzyja przyjazna kolorystyka wnętrz – przestronne i funkcjonalne apartamenty wykorzystują piękno naturalnych surowców (drewna i kamienia), które nadają całości niepowtarzalnego charakteru. Nie można zapomnieć również o strefie wellness&spa z zabiegami kosmetycznymi bazującymi na tradycjach lokalnego ziołolecznictwa. Naturalne produkty do pielęgnacji twarzy i ciała zostały wielokrotnie docenione przez Gości. Teraz czas na Ciebie! Odwiedź hotel w Karpaczu i daj się oczarować magii karkonoskiej przyrody. Sprawdź najnowsze oferty i pobądź w górach, odpocznij w nurcie eko.

Zobacz też: Gdzie jechać w góry?

Udostępnij