polskapodajdalej.pl

Blog tematyczny o turystyce, sporcie oraz rozrywce.

Rozrywka

Wycieczka szkolna dla ucznia a ubezpieczenie – co warto wiedzieć?

Wycieczka szkolna dla ucznia a ubezpieczenie – co warto wiedzieć?

Wycieczki szkolne sprawiają, że nasze dzieci mogą lepiej poznać polskie, a czasami zagraniczne miasta oraz miło spędzić czas poza domem. Zanim jednak wsiądą do autokaru, pociągu lub samolotu, pojawia się wiele pytań, a niektóre z nich mają związek z samym ubezpieczeniem dziecka. Czy na wycieczce szkolnej uczeń musi mieć ubezpieczenie? Co na to mówią przepisy? Jaka polisa jest obowiązkowa dla ucznia? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią! 

Ubezpieczenie ucznia na wycieczce szkolnej a przepisy

Na początku roku szkolnego zwykle rodzice otrzymują propozycję od placówek edukacyjnych, by ich dzieci brały udział w grupowym ubezpieczeniu. Wielu sądzi, że jest to obowiązkowe, ale wystarczy zapoznać się z przepisami, by dojść do wniosku, że nie jest to prawdą. Ubezpieczenie NNW, podobnie zresztą jak ubezpieczenie dziecka na wycieczkę szkolną na terenie kraju nie jest obowiązkowe i nie ma konkretnych przepisów, które zobowiązują do tego rodziców. Tym samym szkoła nie może w żaden sposób zmusić rodziców do wykupienia ochrony dla ich pociech.

Polisa turystyczna, która obejmuje jednodniowe lub kilkudniowe wyjazdy, jak i ubezpieczenie szkolne NNW, są rodzajem ubezpieczenia dobrowolnego. Jednak przez to, że nauczyciele i dyrektorzy ponoszą odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczestników wycieczki, często starają się nakłonić rodziców do wykupienia stosownej polisy. Poza tym trzeba też pamiętać o tym, że prawo dopuszcza brak ubezpieczenia ucznia tylko do momentu udziału w zagranicznej wycieczce. Jeśli zatem szkoła planuje dla dzieci wyjazd poza granice Polski, to wykupienie polisy dla ucznia staje się obowiązkowe.

Ubezpieczenie ucznia przed wycieczką szkolną – czy warto?

Mimo że nie ma obowiązku ubezpieczania dziecka przed wycieczką szkolną na terenie kraju, to i tak warto sięgnąć po stosowną polisę. Organizatorzy zawsze dokładają starań, by zapewnić bezpieczeństwo swoim podopiecznym, ale wystarczy przecież chwila nieuwagi u dziecka, by doszło do nieszczęśliwego wypadku. Wówczas tylko dobrze dobrana polisa ubezpieczeniowa jest w stanie zagwarantować możliwość szybkiego i co ważne, bezpłatnego leczenia.

Poza tym, dysponując odpowiednią polisą, można też liczyć na odszkodowanie. Nie mówiąc już o tym, że ubezpieczenie ucznia na wycieczce ochroni też samego organizatora od odpowiedzialności finansowej za całe zdarzenie, ponieważ świadczenie pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe.

Polisa na wycieczkę szkolną – jaka będzie odpowiednia?

Wybór ubezpieczenia dla dziecka na wycieczkę szkolną zawsze powinno być dobierane indywidualne. Na pewno warto wziąć pod uwagę rodzaj planowanego wyjazdu, jak również to, jakie aktywności będą uprawiane. Jeśli jest to wyjazd sportowy i dzieci będą jeździć na nartach, grać w piłkę, jeździć konno lub wspinać się po górach, to warto rozszerzyć polisę od uprawiania sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. Istotne znaczenie ma też stan zdrowia pociechy, zwłaszcza jeśli choruje przewlekle.

W przypadku astmy, czy nawet cukrzycy konieczne jest wykupienie odpowiedniego rozszerzenia o choroby przewlekłe, ponieważ jeśli podczas wyjazdu stan dziecka się pogorszy przez jego schorzenia, to koszt leczenia lub hospitalizacji pokryje ubezpieczyciel. Wyjazd do krajów z drogimi usługami medycznymi, zachęca do tego, by nieco więcej uwagi poświęcić na ustalenie sumy kosztów leczenia. Wielu z nas nie przykłada do tego uwagi, ale ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenia wyłącznie do sumy gwarantowanej, która została wybrana podczas zakupu ubezpieczenia.

Zatem w tym przypadku im wyższa suma gwarantowana kosztów leczenia, tym większe bezpieczeństwo dziecka, ale również nasze, ponieważ ostatecznie dodatkowe koszty zawsze spadają na rodziców. W skład ubezpieczenia powinno też wchodzić ratownictwo i polisę OC w życiu prywatnym, ponieważ jeśli to dziecko doprowadzi do szkody na osobach trzecich lub ich mieniu, to towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje roszczenia poszkodowanego. Nie można też pominąć ubezpieczenia bagażu i więcej o tym na stronie WakacyjnaPolisa.pl.

Nie ma w tym przypadku, czy mówimy o ubezpieczeniu sprzętu sportowego, elektronicznego, czy nawet medycznego. Jeśli dziecko wybiera się za granicę samolotem, to lepiej wykupić dodatkowe rozszerzenie, ponieważ zapewni odszkodowanie za jego zgubienie, kradzież, czy nawet zniszczenie.

Polisa na wycieczkę szkolną – gdzie wykupić?

Na pewno dużym ułatwieniem będzie wykupienie ubezpieczenia na wycieczkę szkolną za pośrednictwem szkoły, czy po prostu osoby, która odpowiada za organizację wycieczki. Zanim jednak się na to zdecydujemy, sprawdźmy, czy będzie to polisa odpowiednio chroniąca nasze dziecko. Jeśli uznamy, że nie, to możemy samodzielnie poszukać najlepszej oferty. Na pewno uda nam się ją znaleźć, gdy skupimy się na usługach profesjonalnych towarzystw ubezpieczeniowych. Nawet z wyborem takiego nie będzie problemu, ponieważ wyróżnia się ze swoją ofertą na tle innych.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij